Domáca dielňa: Jednoduché a rýchle riešenie

Radi niečo majstrujete, vyrábate a ste takým domácim kutilom? Rozhodne vám nesmie chýbať domáca dielňa, kde sa budete môcť v plnej sile angažovať. Ako si jednoducho a rýchlo zariadiť domácu dielňu a čím si ju vybaviť?

domáca dielňa pre kutilov Mnohí ľudia si myslia, že zriadenie pracovnej dielne si vyžaduje veľký a drahý priestor. Ale to nemusí byť vždy pravda. Aj s malým rozpočtom a obmedzeným priestorom si môžete vytvoriť funkčnú a pohodlnú domácu dielňu. Teda ako sa hovorí, aj za málo peňazí môžete mať veľa muziky. A ak rozmýšľate, kde je to správne miesto na vašu novú domácu dielňu a čím všetkým by ste si ju mali vybaviť, pokračujte v čítaní.

Ako si vybrať správne miesto na domácu dielňu 

Prvým krokom k tomu, aby sa váš sen stal skutočnosťou, je výber vhodného miesta. A aké by to malo byť? Na aké faktory sa zameriavať pri hľadaní toho vhodného miesta? 

Ideálne je, ak máte k dispozícii samostatnú miestnosť, napríklad pivnicu, garáž, nejakú tu plachtovú halu alebo záhradný domček. Ak takýto priestor nemáte, môžete skúsiť využiť nejaký nevyužitý kút v pracovni alebo na chodbe, to však ale nie je vždy to najideálnejšie miesto. Dôležité je, aby ste mali dostatok priestoru na prácu a aby ste nerušili ostatných členov domácnosti. 

Na aké faktory by ste sa mali zamerať? Dobré miesto pre domácu dielňu by malo mať:

  • dostatočnú veľkosť – priestor budete potrebovať na prácu s náradím a materiálmi, ako aj na uskladnenie všetkého vášho vybavenia. Zvážte aj rozmery najväčších predmetov, ktoré budete v dielni opracovávať. Ak v nej budete chcieť majstrovať a tvoriť len malé projekty, priestor samozrejme nemusí byť obrovský.
  • vhodné usporiadanie – vaša domáca dielňa by mal byť usporiadaná tak, aby ste mali dostatok miesta na pohyb.
  • dobré osvetlenie – v ideálnom prípade je najlepšie mať svetlo prirodzené, pretože pri takom sa robí najlepšie. Samozrejme pre prácu večer je potrebné mať aj kvalitné umelé osvetlenie.
  • kvalitnú ventiláciu – v dielni je dôležité dobré vetranie, aby sa odvádzali výpary z farieb, lepidiel a iných materiálov. Okná a ventilátory sú ideálnymi prostriedkami na vetranie dielne.
  • miesto, kde je možnosť pripojenia vody a elektriny – je jasné, že v prípade domácej dielne je nevyhnutné to, aby disponovala práve elektrinou, kvôli osvetleniu a kvôli nástrojom. Taktiež je nevyhnutnou súčasťou aj voda, na umývanie rúk alebo nástrojov.

Toto sú také najzákladnejšie faktory, na ktoré by ste mali prihliadať v prípade, že hľadáte ideálne miesto pre svoju domácu dielňu. 

Plachtová hala ako dokonalá alternatíva pre domácu dielňu

plachotva-hala-s-naradim

Pokiaľ nemáte možnosť zariadiť si svoju domácu dielňu priamo v domácnosti, nemusíte vôbec zúfať. Veľmi dobrou alternatívou, ktorá taktiež spĺňa všetky vyššie uvedené faktory, je práve plachtová hala, ktorú si môžete postaviť takmer kdekoľvek. Či už to bude a vašom pozemku alebo niekde inde kde to budete potrebovať. Tieto plachtové haly sa vyznačujú skvelými vlastnosťami, kde jednou z nich je aj ich prenosnosť. To znamená, že v prípade, že sa budete musieť presunúť na iné miesto, halu si môžete demontovať a opäť namontovať na inom mieste. Plachtové haly sú rôznych veľkostí, takže ak potrebujete skutočne veľkú halu, nebude to žiaden problém. Ich výhodou je napríklad aj takmer úplná bezúdržbovosť. Tieto haly sú veľmi obľúbené vo viacerých smeroch, ale hlavne kvôli ich všestrannosti. Najčastejšie si ich ľudia kupujú ako dielne, skladové priestory a podobne.

Takáto hala vám poskytuje dostatok priestoru na prácu a zároveň chráni vaše náradie a materiály pred nepriazňou počasia. Vďaka svojim vlastnostiam je plachtová hala ideálna aj ako garáž pre auto, motocykel alebo záhradnú techniku.

Vybavenie domácej dielne

Ak ste už prišli na to, kde bude vaša domáca dielňa stáť, alebo kde si ju zriadíte, na rad prichádzajú aj možné starosti ohľadom jej vybavenia. Ono to ale nemusí byť až taká veľká veda, ako to možno vyzerá.

Samozrejme v prvom rade si musíte vymedziť aj to, koľko financií môžete investovať do vybavenia domácej dielne. Následne je samozrejme potrebné celý priestor zmerať a začať pomaly rozmýšľať nad tým, ako by to mohlo v realite vyzerať. To znamená, kde by malo byť čo umiestnené. 

Takou úplnou alfou-omegou celej domácej dielne je ponk. Tento pracovný stôl je miesto, kde sa veci vyrábajú alebo dostávajú nový život. Ak ste šikovný, samozrejme môžete si ho vyrobiť aj vy z nejakých starých dosiek, alebo si zakúpiť nový. Je to samozrejme na vás. Ale ponk, je obrovským základom.

Ďalšou vecou, ktorá v domácej dielni nesmie chýbať je dostatočný úložný priestor. Veď určite viete, že budete potrebovať mnoho náradia, ktoré budete musieť niekde uložiť, no a na to, aby ste nemali všetko pokope, a mali svoju domácu dielňu dobre organizovanú, potrebujete úložné priestory.

Samozrejme je tiež potrebné mať dostatok elektrických zásuviek. Takže pri zariaďovaní dielne, by ste mali myslieť aj na ich strategické rozmiestnenie. Hlavne teda, aby sa nachádzali v oblasti pracovného stola a podobne.

vybavenie-domacej-dielne-v-plachtovej-hale No a neodmysliteľnou súčasťou domácej dielne pre kutilov, je pochopiteľne náradie. Do výbavy by mali byť zahrnuté rôzne typy náradia elektrického aj ručného, samozrejme podľa toho, čo sa v dielni bude najčastejšie majstrovať. Avšak takými základnými nástrojmi sú napríklad: kladivá, kliešte, píly, metre, skrutkovače, kľúče, lepidlá, pracovné pomôcky, vŕtačky, brúsky a podobne. 

Každý kutil by mal myslieť pri zariaďovaní svojej dielne aj napríklad na svoje zdravie, to znamená ochranné pomôcky a lekárnička v prípade nejakých menších pracovných úrazov. A veľmi podstatná je aj “oddychová zóna”, kde by si mal každý jeden kutil medzi svojou prácou, aspoň raz za čas oddýchnuť a načerpať nové sily.

Zhrnutie

Domáca dielňa môže byť skvelým miestom na realizáciu projektov a záľub. Dôležité je však mať na pamäti niekoľko kľúčových faktorov, ako je vhodné umiestnenie, dostatočný priestor a správne vybavenie. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre klasickú domácu dielňu alebo obľúbenú plachtovú halu, je dôležité mať na pamäti vaše potreby. Zabezpečte si také prostredie, ktoré vám umožní efektívne a pohodlne pracovať. S trochou úsilia, plánovania a zariadenia môžete mať domácu dielňu, ktorá bude dokonalým miestom pre vaše tvorenie, opravy a realizácie projektov či nápadov. 

Ďalšie články