Uskladnenie dreva: Ako správne skladovať palivové drevo

Aj uskladnenie dreva má svoje pravidlá. Nie je to len tak, že sa drevo uskladní hocikde a hocijako. Ako správne uskladniť palivové drevo, aby ste neubrali na jeho kvalite? To všetko sa dočítate v našom článku.

uskladnenie palivoveho dreva

Drevo tá jedinečná surovina, ktorá nás sprevádza celú ľudskú existenciu. Od pradávnych čias až po súčasnosť je drevo kľúčovým prvkom nielen v našich stavbách a nábytku, ale aj prvkom, ktorý zabezpečuje teplo a pohodlie v domácnosti. Všetci milovníci praskajúceho ohňa v krbe, ktorí majú v domácnosti alebo na chate krb vedia, aké podstatné je poriadne uskladniť drevo na to, aby si zachovalo svoju kvalitu a mohlo optimálne vykúriť priestor počas zimných dní. Možno si niekto povie, že to nie je žiadna veda, ale je to naozaj tak? Aj uskladnenie dreva má svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať, teda, ak samozrejme chcete, aby ste neubrali na jeho kvalite, a aby vám ako palivo slúžilo čo najúčinnejšie. Ako teda na uskladnenie palivového dreva? Uskladnenie pod prístreškom, pod plachtovou halou alebo v kovovej klietke? Poďte si o správnom uskladnení prečítať niečo viac.

Ako si vybrať palivové drevo

Ešte predtým, než sa pustíte do skladovania dreva na zimu, je potrebné vedieť aj to, aké drevo je vhodný zdroj paliva na kúrenie. Ak ste si mysleli, že je to jedno, nie je to tak. Pri tom, aké drevo si vybrať sa pozerá na také tri základné faktory, a to konkrétne aká je jeho vlhkosť, tvrdosť a hustota.

V súvislosti s tým môžeme povedať, že vlhké, mäkké a nie veľmi husté drevo nebude vhodné na skladovanie a taktiež ani na to, aby ste ho použili ako zdroj paliva na kúrenie. Pretože takéto drevo vám nebude dlho horieť a taktiež nebude ani produktovať veľa tepla.

Z tohto samozrejme vychádza, že najlepšie palivové drevo na uskladnenie a kúrenie je – tvrdé, suché a husté drevo to môže byť konkrétne buk, dub, hrab, gaštan a podobne. Vďaka týmto vlastnostiam sa môžete spoľahnúť na to, že toto drevo bude skvelým zdrojom tepla, a bude horieť pomaly, čo vám zabezpečí dlhú výhrevnosť priestoru.

Prečo je správne uskladnenie dreva dôležité

Uskladnenie palivového dreva je nesmierne dôležité, pretože jeho cieľom je to, aby vám slúžilo ako kvalitný a dobrý zdroj tepla. Len taká informácia k skladovaniu, palivové drevo by malo byť ideálne uskladnené od jedného až do troch rokov. A pýtate sa prečo tak dlho? Práve to je doba, za ktorú dobre uskladnené palivové drevo úplne stratí všetku vlhkosť. No a práve ak drevo stratí vlhkosť môže mať predpoklady toho najideálnejšieho kandidáta na vykurovanie. 

Samozrejme, môžete kúriť aj takým drevom, ktoré nemáte uskladnené, avšak v tom prípade musíte počítať s tým, že práve takéto drevo nebude dobre horieť a teda aj kvalita výhrevnosti bude podstatne nižšia.

Takže tu nájdete pár významných dôvodov, kvôli čomu je správne uskladnenie dreva dôležité:

 • Vlhkosť a kvalita spaľovania – drevo obsahuje určité percento vlhkosti, ktoré môže ovplyvniť jeho schopnosť horieť. Správne skladovanie dreva umožňuje postupné vysychanie, čím sa zabezpečí, že drevo má optimálny obsah vlhkosti na efektívne a čisté spaľovanie.
 • Ochrana pred poškodením – môže byť citlivé na poveternostné podmienky, ako sú dážď, sneh, mráz alebo slnko. Tieto faktory môžu spôsobiť rozklad dreva, čo vedie k strate jeho kvality a účinnosti pri spaľovaní. Správne skladovanie v suchom a chránenom prostredí, napríklad pod plachtovými halami alebo prístreškom minimalizuje riziko poškodenia dreva a predlžuje jeho životnosť.
 • Ochrana pred škodcami a hmyzom – v prípade, že nebudete mať drevo správne uskladnené tak, ako by malo byť, môže sa veľmi rýchlo stať že ho napadnú škodce alebo hmyz. V tomto prípade sa taktiež veľmi znižuje kvalita palivového dreva.

Aké je najlepšie miesto na skladovanie palivového drevo

Výber vhodného miesta, je dôležitou súčasťou toho, ako správne skladovať palivové drevo. Najprv je potrebné poznať 3 najzákladnejšie princípy skladovania, kedy by ste mali drevu

zabezpečiť pravidelný prísun čerstvého vzduchu, prekrytie dreva zvrchu, a taktiež aby ste zamedzili jeho kontakt priamo so zemou. Tiež myslite na to, že skladovanie dreva by malo byť na mieste, ktoré sa nachádza na slnku a je otočené napríklad na juh alebo západ.

pripravené palivové drevo na zimu

 • Môžete si ho uskladniť priamo k svojmu domu, jednak to nebudete mať ďaleko v zime, a z druhej strany ho môže chrániť aj strecha vášho domu. Avšak, ak budeteskladovať drevo takto pri dome, dbajte na to, aby neboli polená natlačené k stene, myslite na to, že vzduch musí cirkulovať.
 • Dreváreň, klietka na drevo je taktiež skvelým miestom, ktoré je na skladovanie dreva ako stvorené. Poskytuje drevu ochranu pred dažďom a slnkom, udržuje pracovné prostredie upratané a zabezpečuje kontrolu teploty a vlhkosti. 
 • Plachtové haly môžu byť tiež veľmi dobrým miestom na to, ako čo najlepšie skladovať drevo. Pretože je v nich dostatok cirkulácie vzduchu a drevo je v nich zvrchu stopercentne chránené pred nepriaznivým poveternostnými vplyvmi.
 • Stojany na drevo sú ideálne na uskladnenie menších zásob dreva. Ponúkajú stabilitu a zabraňujú priamemu kontaktu dreva so zemou.

Taký malý tip na záver k tomu, ako správne uskladniť palivové drevo, rozhodne ho neumiestňujte do interiéru, napríklad do obývačky a podobne. Samozrejme, nie je to zakázané, ale takéto skladovanie sa neodporúča, pretože drevo môže byť domovom škodcov a hmyzu, ktorý sa vám potom môže dostať do domácnosti.

Skladovanie dreva na zimu a leto. Je v tom rozdiel?

Samozrejme, je v tom rozdiel kvôli poveternostným podmienkam. Uskladnenie dreva na zimu by malo vyzerať nasledovne:

 • ​​V zime je hlavným cieľom skladovania dreva udržať ho suché a pripravené na použitie pri vykurovaní
 • Drevo by malo byť uložené v suchom a chránenom prostredí, ideálne v drevárni alebo pod strechou, aby sa minimalizovalo riziko vlhkosti a poškodenia.
 • Dôležité je tiež zabezpečiť, aby drevo bolo dostatočne vysušené pred začatím zimy, aby sa maximalizovala jeho efektivita pri horení.
 • V zime by nemalo byť drevo uskladnené na mieste kde by mohlo zamrznúť, ale je dobré ho skladovať na chladnejšom mieste.

Na druhej strane uskladnenie dreva v lete by malo byť:

 • Počas leta je prioritou udržanie dreva v dobrom stave a minimalizovanie rizika napadnutia hmyzom a plesňami.
 • Drevo by malo byť umiestnené na vyvýšených regáloch alebo paletách, aby sa minimalizoval kontakt s pôdou.
 • Dôležité je tiež zabezpečiť, aby drevo bolo uložené na dobre vetranom mieste, kde môže byť vystavené slnečnému žiareniu a vetru, čo pomáha prirodzene vysušiť drevo a minimalizovať vlhkosť. Avšak pozor, nesmie byť priamo na slnku, kde je horúco.

Najdôležitejšie zásady k skladovaniu dreva

Ak ste sa dostali až sem, zrejme už budete vedieť ako by ste mali správne uskladniť drevo, a taktiež aj to, aký je rozdiel v skladovaní dreva na zimu a na leto. Aké sú teda tie najdôležitejšie zásady uskladnenia dreva?

 • V prvom rade je to správny výber palivového dreva na uskladnenie. Teda drevo, ktoré je tvrdé a suché, aby malo čo najlepšie výhrevné vlastnosti.
 • Musíte mu nájsť vhodné miesto, či už pri dome, v drevárni, pod plachtovou halou alebo v klietke.
 • Je potrebné, aby ste mu zabezpečili kvalitnú cirkuláciu vzduchu, aby nemalo kontakt so zemou, a aby bolo zvrchu kryté.
 • Pri ukladaní dreva zabezpečte aby boli medzi polenami medzery.
 • Dĺžka skladovania, teda kvalitného a správneho uskladnenia palivového dreva by mala byť 1 až 3 roky, aby bolo drevo dostatočne suché. Na meranie vlhkosti si môžete zabezpečiť vlhkomer.

 

Ďalšie články