Stavba garáže svojpomocne: Máme pre vás alternatívu!

Ak si chcete postaviť vlastnú garáž pre auto svojpomocne, môže to byť celkom náročné. Ale na trhu už existuje skvelá alternatíva, vďaka ktorej si postavíte garáž raz-dva, svojpomocne a bez veľkej námahy. Zaujíma vás o čom hovoríme? Poďte sa s nami pozrieť na túto alternatívu, ktorá je ešte k tomu aj lacnejšia!

svojpomocne-postavena-garaz

Stavba garáže môže byť pre mnohých majiteľov domov výzvou, nielen kvôli cene, ale aj z pohľadu času a námahy. A hlavne v príp

ade, ak si garáž chcete postaviť svojpomocne. No čo ak by ste vedeli, že existuje alternatíva v podobe plachtových garáží, ktorá vám umožní postaviť si vlastnú garáž bez potreby stavebného tímu, svojpomocne a veľmi rýchlo? Áno, je toto je možné! Stavba garáže svojpomocne je trendom, ktorý sa stále viac rozširuje a prináša množstvo výhod. V tomto článku sa pozrieme na porovnanie klasickej garáže a plachtovej garáže, aký je rozdiel v cene a ďalšie zaujímavé veci. Takže ak hľadáte skvelú alternatívu, čítajte ďalej.

 

Čo všetko potrebujete na stavbu garáže

Veľmi veľa ľudí sa v súvislosti s výstavbou garáže svojpomocne pýta, či je potrebné mať na tento typ stavby stavebné povolenie. Odpoveď je nie, ale to platí len v prípade, že samotná stavba nebude dosahovať viac než 25 m2 a jej výška nebude vyššia ako 5 metrov. V tomto prípade sa tento typ stavby berie ako “drobná”, ktorá je len doplnkom k hlavnej stavbe. Takúto drobnú stavbu stačí len ohlásiť. Všetky väčšie stavby si už ale stavebné povolenie vyžadujú.

Takže, ak ste si už vydýchli, že nemusíte vybavovať tieto papiere, môžeme prejsť na to, čo všetko k tejto svojpomocnej výstavbe garáže potrebujete. 

  • Plán alebo projekt stavby – No samozrejme, stavba garáže svojpomocne si určite vyžaduje nejaký ten plán, alebo aspoň základný náčrt s rozmermi. Základom pre úspešnú stavbu je mať jasno v tom, aký typ garáže chcete postaviť. To zahŕňa rozmery, umiestnenie, materiály a špecifikácie stavebných prác. Bez kvalitného plánu alebo projektu môže byť stavba garáže zložitejšia. Čiže sa najprv poriadne pripravte, aby vás počas realizácie nič neprekvapilo.
  • Materiály – Následne je potrebné vybrať si správne stavebné materiály pre váš projekt. To zahŕňa základné konštrukčné materiály ako drevo, betón, tehly, kovové profily atď. Teda, typ materiálu závisí samozrejme od vás. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu, postačiť vám môže aj drevo. Okrem toho budete potrebovať izolačné materiály, stavebný materiál na obklady, strešné materiály. Tuto by ste tiež mali myslieť aj bránu a poprípade aj okno.
  • Nástroje a vybavenie – Vyzbrojte sa na stavbu garáže aj potrebnými nástrojmi. To zahŕňa napríklad meracie nástroje ako metre, základné nástroje ako kladivá, kliešte, vŕtačky, miešačku, lopaty, ako aj špecifické nástroje pre rôzne stavebné úlohy.

Plachtová hala ako dokonalá alternatíva k stavbe garáže

Ako sme spomínali už na samotnom začiatku, máme pre vás výbornú alternatívu k tomu, ako si postaviť garáž svojpomocne. Touto skvelou alternatívou sú plachtové haly, alebo plachtové garáže.

Plachtové haly sa v dnešnej dobe stávajú čoraz populárnejšou voľbou medzi majiteľmi domov, ktorí hľadajú praktické a cenovo dostupné riešenia. Tieto haly, známe aj ako skladovacie prístrešky, poskytujú mnoho výhod a sú často považované za dokonalú alternatívu k tradičnej stavbe garáže. Potešiť vás môže aj ich využitie, pretože okrem toho, že vám poslúžia ako garáž, vám môžu slúžiť aj napríklad ako skladový priestor, môžete si v nich zriadiť dielňu alebo ich môžete využiť na čokoľvek iné. Možno sa pýtate, kvôli čomu sú tieto plachtové haly a garáže také výnimočné. Odpovedí je hneď niekoľko.

  • Je to cenovo dostupné riešenie: Jedným z najväčších lákadiel plachtových garáží je ich nízka cena v porovnaní s klasickou stavbou garáže. Stavba garáže môže byť nákladná, najmä ak zahŕňa základy, konštrukciu, izoláciu a finálne úpravy. Naopak, plachtová hala je cenovo dostupnejšou alternatívou, ktorá vám umožní získať dostatočný úložný priestor za zlomok nákladov.
  • Stavba garáže nebola nikdy rýchlejšia a jednoduchšia: Montáž plachtových hál je obvykle rýchla a jednoduchá záležitosť. Ide to aj svojpomocne, čo síce môže zabrať trošku viac času, ale rozhodne to nebude viac než 1-2 dni. Plachtové haly a garáže vám môžu postaviť aj odborníci, čo znamená, že sa môžete ešte rýchlejšie dočkať svojho nového garážového priestoru. 
  • Flexibilita vo voľbe umiestnenia: Tieto haly sú prenosné. V prípade, že si budete potrebovať svoju garáž postaviť niekde inde, nemusíte nič búrať. Jednoducho túto plachtovú garáž demontujete a opäť postavíte na novom mieste. Môžete ich postaviť priamo vedľa vášho domu, na dvore alebo na ľubovoľnom vhodnom mieste na vašom pozemku. Okrem toho, ak sa presťahujete, hala môže ísť samozrejme s vami.
  • Dostatočný úložný priestor: Plachtové haly ponúkajú dostatočný úložný priestor pre vaše vozidlá a ďalšie veci, ako sú náradie, záhradné náčinie alebo bicykle. Ich veľkorysý interiér vám umožňuje uskladniť viacero vecí. V prípade, že si kúpite väčšiu plachtovú halu, môžete v nej garážovať aj dve alebo tri autá.
  • Dlhá životnosť: Haly sú vyrobené z odolných materiálov, ktoré odolávajú poveternostným vplyvom a iným vonkajším faktorom. Ich konštrukcia je pevná a stabilná, čo znamená, že vaše vozidlá budú dobre chránené pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. No a navyše si nevyžadujú ani prehnanú údržbu.

plachtova-garaz-pre-auto

Cena: Stavba garáže svojpomocne vs plachtová hala

Pri stavbe garáže zohráva veľmi veľkú rolu aj samotná cena za výstavbu. Ono táto cena je veľmi individuálna, pretože to samozrejme závisí od toho, akú veľkú garáž chcete postaviť, z akých materiálov ju chcete mať postavenú, pretože napríklad drevená garáž, ktorú si postavíte svojpomocne, môže byť oveľa lacnejšia, ako garáž postavená z tehál a podobne. Taktiež táto cena závisí od toho, či si garáž dokážete postaviť vy, alebo na výstavbu potrebujete firmu, ktorá sa o všetko postará za vás. Avšak kvôli viacerým faktorom nie je možné jednoznačne vyčísliť presnú sumu na stavbu garáže, preto vám uvádzame len orientačné ceny, ktoré sa samozrejme v realite môžu líšiť.

Tak napríklad, ak si na stavbu garáže zavoláte firmu, ktorá sa vám postará o stavbu na kľúč, cena sa môže vyšplhať aj na viac než 20 000 až 30 000 €

Potom je tu samozrejme stavba garáže svojpomocne, tu však závisí či už máte nejaký zvyšný materiál, alebo si budete musieť všetko kupovať. Taktiež tu hrá rolu aj samotná veľkosť. Ak si budete chcieť postaviť murovanú garáž na jedno auto svojpomocne, môže vás to vyjsť okolo 15 000 € ale samozrejme aj oveľa viac. Drevená garáž môže byť o niečo lacnejšia alternatíva.

Ako sme už spomínali plachtová garáž nemá len výhodu vďaka rýchlej montáži, prenosnosti a dlhej životnosti, ale taktiež aj v samotnej cene. Aj tu samozrejme treba rátať s tým, že rozdiel ceny je vo veľkosti, ale v prípade tých najmenších je možné zakúpiť si ju aj za 1 300 €, čo je v porovnaní s klasickou výstavbou obrovský rozdiel

Stavba garáže alebo plachtová garáž? Naše zhrnutie

Rozhodnutie medzi tým, či si niekto postaví klasickú garáž alebo si zakúpi plachtovú garáž je skutočne individuálne. Závisí to samozrejme od mnohých faktorov, vrátane preferencií každého jedného človeka, jeho potrieb a rozpočtu. Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité, aby ste zvážili každý jeden ešte predtým, ako padne váš finálny verdikt.

Stavba tradičnej garáže môže poskytnúť pevnú a trvalú štruktúru a tiež je vizuálne príťažlivejšia. Na druhej strane, je náročná na váš čas, financie a môže vyžadovať profesionálnu pomoc pri stavbe.

Plachtová garáž, je naopak cenovo dostupnejšia a flexibilnejšia. Je možné ju veľmi rýchlo zmontovať, a poskytne vám dostatočný priestor pre vaše vozidlá a ďalšie iné veci. Taktiež je výborná v tom, že je vyrobená z odolných a pevných materiálov, ktoré nepodliehajú korózii a tak vám poslúži veľmi veľa rokov.

Ďalšie články