Typy prístreškov pre kone a ich využitie

Kone sú krásne zvieratá, ktoré si tak, ako aj ostatné, vyžadujú lásku, starostlivosť a ochranu. Starostlivosť o kone je samozrejme dosť náročná, a jedným z najdôležitejších aspektov je, aby mali zabezpečené dobré podmienky a miesto pre život. Teda napríklad taký prístrešok, v ktorom budú tráviť dni. Prístrešok pre kone poskytuje ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ako je dážď, sneh, vietor, extrémne teploty a iné.

Prečo je dôležitý prístrešok pre kone?

Možno si kladiete otázku, či je prístrešok pre kone skutočne taký dôležitý, a ak áno, prečo je tomu tak. Tak napríklad je to aj preto, že kone nie sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu tak efektívne, ako ľudia. To znamená, že sú náchylné na prehriatie aj podchladenie. Prístrešok pre kone im pomáha udržiavať si pohodlnú telesnú teplotu v každom ročnom období.

Samozrejme, výnimkou týchto prístreškov nie je ani to, že koňom poskytujú celoročnú ochranu pred poveternostnými podmienkami, či už v lete pred búrkami, dažďom, horúčavami, alebo zas v zime pred mrazom, vetrom a snehom.

V neposlednom rade môže prístrešok poskytnúť koňom pocit bezpečia a pokoja. Keď sa kone cítia bezpečne, sú uvoľnenejšie a menej náchylné na stres. To môže mať pozitívny vplyv na ich celkové zdravie a pohodu. V týchto prístreškoch pre kone tiež ľudia veľmi často skladujú aj krmivo či seno. Investícia do takéhoto prístrešku sa rozhodne oplatí, pretože je to investícia pre komfort a zdravie vašich koní.

Typy prístreškov pre kone

Kryté stajne pre kone: Komfort a ochrana v každom počasí

Kryté stajne patria medzi jedny z najobľúbenejších prístreškov pre kone. Ponúkajú im maximálnu ochranu pred akýmikoľvek poveternostnými podmienkami, či už ide o dážď, sneh, silný vietor, horúčavu alebo mráz. Vďaka stenám a streche vytvárajú uzavretý priestor, ktorý simuluje prirodzené prostredie koní a zabezpečuje im tak pocit bezpečia a komfortu, v takýchto prístreškoch môžu byť kone aj ustajnené.

Ich veľkou nevýhodou je však vysoká cena, oproti iným typom prístreškov pre kone. A tiež ďalšia z nevýhod je, že v lete sa takýto uzatvorený prístrešok celkom rýchlo prehreje a je potrebné ho vetrať.

Zlatá stredná cesta v podobe otvorených prístreškov pre kone

Otvorené prístrešky pre kone ponúkajú kompromis medzi ochranou a cenou. Podobajú sa krytým stajniam, avšak nemajú steny. Táto konštrukcia umožňuje koňom voľný pohyb a kontakt s vonkajším prostredím, čím im zaručuje prirodzenú ventiláciu. Otvorené prístrešky pre kone sú vhodné na také miesta, ktoré sú v miernom podnebí, kde kone nepotrebujú celoročnú ochranu pred nejakými extrémnymi teplotami.

Avšak nevýhodou tohto prístreška pre kone je, že ich dostatočne nevie ochrániť pred poveternostnými podmienkami, hlavne v zime, kedy môžu byť teploty dosť nízke.

Mobilné prístrešky pre kone v podobe plachtových hál

Azda tou najzaujímavejšou možnosťou pre prístrešok pre kone môžu byť napríklad plachtové prístrešky pre zvieratá, ktoré poskytujú koňom dostatočnú ochranu od poveternostných podmienok, a majiteľov zas poteší aj priaznivá cena. Tieto flexibilné prístrešky pre kone sa dajú ľahko postaviť a demontovať aj na inom mieste, čo je výhodné v prípade sťahovania.

Aký typ prístrešku pre kone je najlepší

prístrešok pre kona Predstavili sme vám tri typy prístreškov pre kone, a možno si práve teraz kladiete otázku, ktorý z týchto prístreškov bude pre vaše kone ten najideálnejší. Pravdou je, že odpoveď na túto otázku si musíte dať vy. Samozrejme, každý jeden z týchto prístreškov pre kone má svoje pre aj proti a teda veľkú úlohu tu hrá aj rozpočet, ktorý na takýto produkt máte.

Avšak možno najvýhodnejšou možnosťou prístrešku sú už vyššie spomínané plachtové haly, ktoré majú zaujímavé výhody.

  • Nízka cena: Plachtové haly sú oveľa lacnejšie ako kryté stajne, a to z dôvodu menej náročných materiálov a jednoduchšej konštrukcie. Čo však ale neznamená, že je táto konštrukcia nekvalitná. Tieto prístrešky sú vyrobené z kvalitnej oceľovej konštrukcie a sú kryté kvalitnou a odolnou PVC plachtou, takže vaše kone kvalitne ochránia.
  • Rýchla výstavba: Tento prístrešok dokážete postaviť v priebehu niekoľkých hodín (dní), čím ušetríte čas a peniaze a vaše kone si tak budú môcť pomerne rýchlo zvykať na svoj nový domov.
  • Mobilita: Sú ľahko demontovateľné, takže ich môžete ľahko premiestniť na iné miesto alebo demontovať, ak ich už nepotrebujete.
  • Ochrana pred nepriaznivým počasím: Tieto prístrešky chránia kone pred dažďom, snehom, vetrom a slnečným žiarením.
  • Ventilácia: Priedušné plachtové prístrešky sú vyrobené z materiálu, ktoré umožňujú prirodzenú cirkuláciu vzduchu v hale, čím sa zabraňuje prehrievaniu koní v lete.
  • Svetlo: Prepúšťajú dostatočné množstvo svetla, čím zabezpečujú príjemné prostredie pre kone.
  • Možnosť rozšírenia: Pokiaľ budú vaše kone vyžadovať viac priestoru, poprípade vám pribudnú nejaké nové, výhodou týchto prístreškov je, že sa dajú ľahko rozšíriť o ďalšie moduly po dvoch metroch.

Na čo všetko viem prístrešok pre kone využiť

Aj keď prístrešok pre kone slúži primárne na ochranu koní pred nepriaznivým počasím, nikde nie je povedané, že ich nemôžete využívať aj na niečo iné. Na čo sa najčastejšie ešte tieto prístrešky pre kone využívajú?

  • Miesto na kŕmenie – Prístrešok môže slúžiť ako miesto na kŕmenie, kde majú kone prístup k čerstvému krmivu a vode, chránené pred vonkajšími vplyvmi.
  • Tréningový priestor – Niektoré prístrešky môžu byť navrhnuté tak, aby slúžili pre kone aj ako tréningové priestory. To umožňuje tréning a cvičenie koní aj počas nepriaznivého počasia.
  • Možnosť mať v nich aj iné zvieratá – Tieto prístrešky nemusia byť nutne len pre kone, môžete ich využiť aj na chov iných zvierat, ako sú napríklad ovce, kravy, svine, sliepky a podobne.

Ďalšie články