Sú aj takí šoféri, ktorí sa počas zimy neodvážia sadnúť si do auta a šoférovať, alebo proste z nejakého iného dôvodu ho počas zimy nebudú využívať. Je však ale jasné, že dlhé státie nerobí autu vôbec dobre. Auto je na to, aby jazdilo. Takže pokiaľ sa aj vy, z určitých dôvodov rozhodnete, že ho počas zimy nebudete používať, je dobré vedieť, ako zazimovať auto správne tak, aby vás pri prvom naštartovaní nepríjemne neprekvapilo. A to aj napriek tomu, že ho zazimujete v garáži.
Prečo by ste mali zazimovať auto?
Zazimovanie auta nie je len pre veteránov alebo veľmi luxusné autá, ktoré sa na snehu a posolených cestách neukážu. Tento proces je dôležitý pre každého, kto svoje auto cez zimu nepoužíva. Prečo?
- Zazimovanie auta ho chráni pred vznikom korózie. Zimné podmienky, vlhkosť a hlavne soľ na ceste, toto všetko sú najväčší nepriatelia karosérie. Ak necháte auto nechránene stáť celé mesiace, môže vás na jar čakať nepríjemné prekvapenie v podobe škvŕn od hrdze alebo poškodenia laku.
- Predchádzanie problémom s batériou a motorom, aj na to vám pomôže zazimovanie auta. Auto, ktoré dlho stojí bez naštartovania, môže mať na jar problém s batériou alebo motorovým systémom. Zazimovanie auta sa preto postará o to, že aj keď ho nebudete používať alebo pravidelne štartovať, technické komponenty nebudú kvôli tejto nečinnosti trpieť.
- Predĺženie životnosti vozidla. Ak sa budete starať o svoje auto pravidelne, odrazí sa to samozrejme aj na jeho hodnote a jeho spoľahlivosti. Auto, ktoré zazimujete správne, bude aj po rokoch vyzerať a fungovať ako nové.
Na čo by ste pri zazimovaní auta nemali zabudnúť?
Ako zazimovať auto? To je tá správna otázka. V tomto prípade nevynechajte žiaden detail. Každá jedna časť, ktorá je spomenutá v tejto sekcii je dôležitá a nevyhnutná na to, aby bolo auto zazimované správne a na jar bolo opäť vo svojej najlepšej možnej forme. Poďme sa teda pozrieť na každú jednu vec, na ktorú by ste mali pri zazimovaní svojho auta myslieť.
1. Dôkladne umyte auto
Pred tým, než začnete riešiť otázku, ako zazimovať auto, začnite hĺbkovým čistením exteriéru aj interiéru. Umyte karosériu, odstráňte všetky nečistoty a hmyz, pretože to všetko môže poškodiť váš lak. Nezabudnite na spodok auta, kde sa často hromadí špina a blato. Nakoniec naneste na karosériu vosk, ktorý vytvára ochrannú vrstvu.
2. Venujte pozornosť pneumatikám
Ďalším dôležitým krokom zazimovania auta sú pneumatiky. Tie síce chladné počasie nepoškodzuje až tak výrazne, no za to dlhodobé státie na mieste áno. Ak patríte medzi tých, čo svoje auto počas zimy vôbec nepoužívajú, nemusíte si robiť starosti s prezúvaním pneumatík. V takomto prípade by to bolo zbytočné. Treba si však uvedomiť, že pri dlhšom státí môžu na pneumatikách vznikať sploštené miesta, preto je dôležité im venovať patričnú starostlivosť. Na to, aby ste tomu predišli nie je na škodu, ak pred zazimovaním auta pneumatiky prehustíte. Niektorí ľudia tiež používajú aj špeciálne stojany, ktoré zabránia deformácii.
3. Výmena oleja
Predtým, ako svoje auto zazimujete na zimu, je vhodné vymeniť motorový olej. To ale neplatí pre tých ľudí, ktorí nechajú auto nečinné len krátko, napríklad do 4 týždňov. A prečo sa to robí? Použitý olej môže obsahovať zvyšky sadzí či nespáleného paliva, ktoré by mohli počas zimných mesiacov nepriaznivo ovplyvniť stav motora.
Pri výbere nového oleja sa odporúča uprednostniť produkty s obsahom esterových syntetických látok. Tieto zložky pomáhajú zachovať ideálnu funkciu mazacieho systému a zabraňujú jeho vysychaniu aj počas dlhšej odstávky. Takto si zaistíte, že motor vášho auta bude po zime opäť pripravený na bezproblémovú prevádzku.
4. Pred zazimovaním auta skontrolujte kvapaliny
Najviac môžu predstavovať riziko kvapaliny. Ak obsahujú vodu, pri nízkych teplotách môžu zamrznúť a spôsobiť poškodenie technických súčastí auta. Preto je dôležité začať zazimovanie auta dôkladnou kontrolou všetkých prevádzkových kvapalín a ich doplnením až po maximálnu povolenú hladinu.
Zamerajte sa najmä na nemrznúcu zmes v ostrekovačoch. Ak máte náhodou v nádržke ešte letnú, skúste ju vystriekať alebo ju zmiešať s tou nemrznúcou. Pamätajte, že čím viac je nemrznúcej zmesi, tým menšia je šanca, že kvapaliny v systéme zamrznú.
5. Pozor na akumulátor
Okrem zazimovania auta, je dôležitý aj samotný akumulátor (autobatéria), pretože je to jedna z najcitlivejších súčastí auta na mráz a dlhodobé odstavenie. Určite to poznáte, ak ste nešli s autom v zime nejakých tých pár dní a trochu vám auto pri štarte štrajkovalo, je to presne tým. Ako teda s autobatériou počas zimy naložiť? V tomto prípade máte dve možnosti: buď ju ponecháte v aute, alebo ju vyberiete. Ak sa rozhodnete nechať batériu na svojom mieste, je nevyhnutné ju predtým nabiť na plnú kapacitu. Nedostatočne nabitá batéria by mohla cez zimu úplne vypovedať a na jar by vás čakala kúpa novej. Táto možnosť je však vhodná len pre garážované autá v teple.
Pri vonkajšom parkovaní alebo nevykurovanej garáži vám rozhodne odporúčame batériu vybrať. Následne na to ju nabite a uložte na nejaké suché miesto, kde sa pohybuje teplota v plusových hodnotách.
Kde a ako najlepšie zazimovať auto?
Pokiaľ už viete, ako správne zazimovať auto, na ktorom počas zimných období nebudete jazdiť, dôležité je aj vedieť, kde je najlepšie svoje auto zazimovať. Čo je pre auto najlepšie?
Jednou z najzákladnejších možností je klasická stavaná garáž. Pokiaľ je v nej sucho, je dostatočne vetraná a dobre zateplená máte vyhraté, a svoje auto si tu môžete zazimovať s tými najmenšími obavami.
Problémom však je, ak ľudia nemajú takúto garáž. Čo je teda najlepšie v tomto prípade? Ak nemáte postavenú garáž na svojom pozemku, môžete si zaobstarať plachtovú halu, ktorá je ideálnou náhradou za klasickú stavbu. Okrem toho má aj iné plusy. Je finančne nenáročná a oveľa výhodnejšia ako klasická garáž.
Jej montáž je tiež jednoduchá a v podstate vám vie stáť na pozemku aj do jedného dňa. V takejto plachtovej hale teda môžete svoje auto zazimovať rovnako ako v garáži, a následne túto halu využívať aj inými spôsobmi, či ako dielňu alebo ako skladový priestor.
V prípade, že nemáte ani jednu z týchto možností a svoje auto budete počas zimy nechávať vonku, odporúčame vám kúpiť si plachtu, ktorá je vodeodolná a auto pri zazimovaní ňou zakryť. Aspoň takto ho z časti ochránite pred nepriaznivým počasím a vlhkosťou.
Keď ste ešte nikdy neodkladali svoje auto na takzvaný zimný spánok a nemáte skúsenosti so zazimovaním, určite sa vám vynára otázka, ako správne zazimovať svoje auto. Ak ste si však prečítali náš článok a budete sa držať týchto krokov, nemusíte sa ničoho báť. Chránené a dobre pripravené vozidlo vám na jar ušetrí množstvo starostí, peňazí a času na opravy. Nezabúdajte teda na všetky dôležité kroky, ako je dôkladné umytie, kontrola kvapalín či správne uskladnenie, a vaše auto zvládne zimu bez akýchkoľvek problémov.