Ako zazimovať auto správne?

Sú aj takí šoféri, ktorí sa počas zimy neodvážia sadnúť si do auta a šoférovať, alebo proste z nejakého iného dôvodu ho počas zimy nebudú využívať. Je však ale jasné, že dlhé státie nerobí autu vôbec dobre. Auto je na to, aby jazdilo. Takže pokiaľ sa aj vy, z určitých dôvodov rozhodnete, že ho počas zimy nebudete používať, je dobré vedieť, ako zazimovať auto správne tak, aby vás pri prvom naštartovaní nepríjemne neprekvapilo. A to aj napriek tomu, že ho zazimujete v garáži.

Prečo by ste mali zazimovať auto?

Zazimovanie auta nie je len pre veteránov alebo veľmi luxusné autá, ktoré sa na snehu a posolených cestách neukážu. Tento proces je dôležitý pre každého, kto svoje auto cez zimu nepoužíva. Prečo?

  • Zazimovanie auta ho chráni pred vznikom korózie. Zimné podmienky, vlhkosť a hlavne soľ na ceste, toto všetko sú najväčší nepriatelia karosérie. Ak necháte auto nechránene stáť celé mesiace, môže vás na jar čakať nepríjemné prekvapenie v podobe škvŕn od hrdze alebo poškodenia laku.
  • Predchádzanie problémom s batériou a motorom, aj na to vám pomôže zazimovanie auta. Auto, ktoré dlho stojí bez naštartovania, môže mať na jar problém s batériou alebo motorovým systémom. Zazimovanie auta sa preto postará o to, že aj keď ho nebudete používať alebo pravidelne štartovať, technické komponenty nebudú kvôli tejto nečinnosti trpieť.
  • Predĺženie životnosti vozidla. Ak sa budete starať o svoje auto pravidelne, odrazí sa to samozrejme aj na jeho hodnote a jeho spoľahlivosti. Auto, ktoré zazimujete správne, bude aj po rokoch vyzerať a fungovať ako nové.

Na čo by ste pri zazimovaní auta nemali zabudnúť?

Ako zazimovať auto? To je tá správna otázka. V tomto prípade nevynechajte žiaden detail. Každá jedna časť, ktorá je spomenutá v tejto sekcii je dôležitá a nevyhnutná na to, aby bolo auto zazimované správne a na jar bolo opäť vo svojej najlepšej možnej forme. Poďme sa teda pozrieť na každú jednu vec, na ktorú by ste mali pri zazimovaní svojho auta myslieť.

1. Dôkladne umyte auto

Pred tým, než začnete riešiť otázku, ako zazimovať auto, začnite hĺbkovým čistením exteriéru aj interiéru. Umyte karosériu, odstráňte všetky nečistoty a hmyz, pretože to všetko môže poškodiť váš lak. Nezabudnite na spodok auta, kde sa často hromadí špina a blato. Nakoniec naneste na karosériu vosk, ktorý vytvára ochrannú vrstvu.

2. Venujte pozornosť pneumatikám

Ďalším dôležitým krokom zazimovania auta sú pneumatiky. Tie síce chladné počasie nepoškodzuje až tak výrazne, no za to dlhodobé státie na mieste áno. Ak patríte medzi tých, čo svoje auto počas zimy vôbec nepoužívajú, nemusíte si robiť starosti s prezúvaním pneumatík. V takomto prípade by to bolo zbytočné. Treba si však uvedomiť, že pri dlhšom státí môžu na pneumatikách vznikať sploštené miesta, preto je dôležité im venovať patričnú starostlivosť. Na to, aby ste tomu predišli nie je na škodu, ak pred zazimovaním auta pneumatiky prehustíte. Niektorí ľudia tiež používajú aj špeciálne stojany, ktoré zabránia deformácii.

3. Výmena oleja

Predtým, ako svoje auto zazimujete na zimu, je vhodné vymeniť motorový olej. To ale neplatí pre tých ľudí, ktorí nechajú auto nečinné len krátko, napríklad do 4 týždňov. A prečo sa to robí? Použitý olej môže obsahovať zvyšky sadzí či nespáleného paliva, ktoré by mohli počas zimných mesiacov nepriaznivo ovplyvniť stav motora.

Pri výbere nového oleja sa odporúča uprednostniť produkty s obsahom esterových syntetických látok. Tieto zložky pomáhajú zachovať ideálnu funkciu mazacieho systému a zabraňujú jeho vysychaniu aj počas dlhšej odstávky. Takto si zaistíte, že motor vášho auta bude po zime opäť pripravený na bezproblémovú prevádzku.

4. Pred zazimovaním auta skontrolujte kvapaliny

Najviac môžu predstavovať riziko kvapaliny. Ak obsahujú vodu, pri nízkych teplotách môžu zamrznúť a spôsobiť poškodenie technických súčastí auta. Preto je dôležité začať zazimovanie auta dôkladnou kontrolou všetkých prevádzkových kvapalín a ich doplnením až po maximálnu povolenú hladinu.

Zamerajte sa najmä na nemrznúcu zmes v ostrekovačoch. Ak máte náhodou v nádržke ešte letnú, skúste ju vystriekať alebo ju zmiešať s tou nemrznúcou. Pamätajte, že čím viac je nemrznúcej zmesi, tým menšia je šanca, že kvapaliny v systéme zamrznú.

5. Pozor na akumulátor

Okrem zazimovania auta, je dôležitý aj samotný akumulátor (autobatéria), pretože je to jedna z najcitlivejších súčastí auta na mráz a dlhodobé odstavenie. Určite to poznáte, ak ste nešli s autom v zime nejakých tých pár dní a trochu vám auto pri štarte štrajkovalo, je to presne tým. Ako teda s autobatériou počas zimy naložiť? V tomto prípade máte dve možnosti: buď ju ponecháte v aute, alebo ju vyberiete. Ak sa rozhodnete nechať batériu na svojom mieste, je nevyhnutné ju predtým nabiť na plnú kapacitu. Nedostatočne nabitá batéria by mohla cez zimu úplne vypovedať a na jar by vás čakala kúpa novej. Táto možnosť je však vhodná len pre garážované autá v teple.

Pri vonkajšom parkovaní alebo nevykurovanej garáži vám rozhodne odporúčame batériu vybrať. Následne na to ju nabite a uložte na nejaké suché miesto, kde sa pohybuje teplota v plusových hodnotách.

Kde a ako najlepšie zazimovať auto?

Pokiaľ už viete, ako správne zazimovať auto, na ktorom počas zimných období nebudete jazdiť, dôležité je aj vedieť, kde je najlepšie svoje auto zazimovať. Čo je pre auto najlepšie?

Jednou z najzákladnejších možností je klasická stavaná garáž. Pokiaľ je v nej sucho, je dostatočne vetraná a dobre zateplená máte vyhraté, a svoje auto si tu môžete zazimovať s tými najmenšími obavami.

Problémom však je, ak ľudia nemajú takúto garáž. Čo je teda najlepšie v tomto prípade? Ak nemáte postavenú garáž na svojom pozemku, môžete si zaobstarať plachtovú halu, ktorá je ideálnou náhradou za klasickú stavbu. Okrem toho má aj iné plusy. Je finančne nenáročná a oveľa výhodnejšia ako klasická garáž. 

Jej montáž je tiež jednoduchá a v podstate vám vie stáť na pozemku aj do jedného dňa. V takejto plachtovej hale teda môžete svoje auto zazimovať rovnako ako v garáži, a následne túto halu využívať aj inými spôsobmi, či ako dielňu alebo ako skladový priestor.

V prípade, že nemáte ani jednu z týchto možností a svoje auto budete počas zimy nechávať vonku, odporúčame vám kúpiť si plachtu, ktorá je vodeodolná a auto pri zazimovaní ňou zakryť. Aspoň takto ho z časti ochránite pred nepriaznivým počasím a vlhkosťou.

 

Keď ste ešte nikdy neodkladali svoje auto na takzvaný zimný spánok a nemáte skúsenosti so zazimovaním, určite sa vám vynára otázka, ako správne zazimovať svoje auto. Ak ste si však prečítali náš článok a budete sa držať týchto krokov, nemusíte sa ničoho báť. Chránené a dobre pripravené vozidlo vám na jar ušetrí množstvo starostí, peňazí a času na opravy. Nezabúdajte teda na všetky dôležité kroky, ako je dôkladné umytie, kontrola kvapalín či správne uskladnenie, a vaše auto zvládne zimu bez akýchkoľvek problémov.

Ako skladovať pneumatiky? Tipy ako na to, a kde skladovať

Ďalšie články

Ako skladovať pneumatiky? Tipy ako na to, a kde skladovať

Pneumatiky nie sú úplne lacná záležitosť, to už vie určite každý, kto si kupoval minimálne jednu sadu kvalitných zimných alebo letných pneumatík na svoje auto. Pneumatiky sa musia prezuť 2x do roka, takže jednu sadu je potrebné vždy správne uskladniť. Premýšľali ste niekedy, ako skladovať pneumatiky, aby ste ich ochránili pred poškodením a zbytočným opotrebovaním? Síce sú garáže, plachtové haly alebo pivnice dobrým miestom, je tiež dôležité vedieť aj to, ako skladovať pneumatiky v týchto miestach správne.

Prečo je správne skladovanie pneumatík dôležité?

Pneumatiky sú jedným z najdôležitejších komponentov každého vozidla, pretože zabezpečujú priľnavosť, stabilitu a bezpečnosť počas jazdy. Práve preto na ne platia aj prísne pravidlá, ako napríklad to, že hĺbka dezénu osobných vozidiel nesmie byť menej ako 3,5 mm, a tiež vek pneumatiky by nemal byť viac ako 5 rokov

Ak ale nebudete vedieť, ako skladovať pneumatiky správne, nevydržia vám ani tých 5 rokov, pretože zlé skladovanie pneumatík môže spôsobiť deformácie, predčasné starnutie materiálu či dokonca vznik mikrotrhlín. To všetko znižuje ich životnosť a bezpečnostné vlastnosti. Preto je správne skladovanie pneumatík nesmierne dôležité.

Pokiaľ je niečo na skladovaní pneumatík zlé, tak je to, ak ich necháte vystavené niekde vonku a vplýva na nich nepriaznivé počasie. Napríklad extrémne horúčavy, slnečné lúče, v zime zas mrazy, vlhkosť. Okrem toho nesprávne skladovanie pneumatík, napríklad v hromadách alebo v nesprávnej polohe, môže spôsobiť deformáciu behúňa (ten je v kontakte s vozovkou) alebo bočných strán.

Ako teda správne skladovať pneumatiky, aby ste predĺžili ich životnosť, zabezpečili si bezpečnosť na cestách a ušetrili peniaze?

Tipy, ako správne skladovať pneumatiky

1. Pred skladovaním pneumatiky dôkladne očistite.

Pred správnym skladovaním pneumatík je dôležité odstrániť z ich povrchu všetky nečistoty, kamienky a chemické látky, ktoré by mohli poškodiť gumu. Umyte ich vodou, jemným čistiacim prostriedkom a pred skladovaním ich dôkladne vysušte.

2. Správne skladovanie pneumatík si vyžaduje aj obal

Je samozrejme viacero spôsobov, ako môžete skladovať pneumatiky, napríklad ich môžete zavesiť alebo položiť na zem. Ak ich budete chcieť len uložiť, je dôležité, aby ste pred samotným skladovaním dali pneumatiky do nejakého obalu. Ľudia najčastejšie siahajú po igelitových alebo vákuových vreciach. Dôležité je, aby ste pred skladovaním vytlačili z vreca všetok vzduch.

3. Skladujte pneumatiky v suchom a chladnom prostredí

Ak chcete vedieť, ako správne skladovať pneumatiky, najdôležitejšie je, aby boli v prostredí, ktoré je suché ale zároveň chladné. Vlhkosť, slnečné žiarenie ani vysoké teploty nepôsobia na pneumatiky dobre. Takže v tomto prípade je ideálnym miestom garáž, plachtová hala alebo pivnica. 

4. Zvoľte správnu polohu skladovania

Pneumatiky bez diskov: Správne skladovanie pneumatík s diskom by malo byť vo vertikálnej polohe. Následne by ste mali pneumatiky pravidelne otáčať, aby ste zabránili deformácii.

Pneumatiky s diskami: Môžete ich skladovať a ukladať horizontálne na seba, pri čom by ste ich mali oddeľovať kartónom alebo iným mäkkým materiálom.

6. Dodržujte odporúčania výrobcu

Každý výrobca pneumatík poskytuje špecifické odporúčania, ako skladovať pneumatiky, aby si zachovali svoje vlastnosti. Preto tieto pokyny neignorujte a postupujte aj podľa nich. Takto zabezpečíte pneumatikám dlhú životnosť a tiež aj bezpečnosť na cestách.

Kde skladovať pneumatiky? Možnosti uskladnenia

Pokiaľ už viete, ako správne skladovať pneumatiky, zabezpečte im to najlepšie možné miesto, kde budú v chlade a suchu.

  • Garáž alebo pivnica: Tieto priestory môžu byť vhodné na skladovanie pneumatík, ak sú suché, chladné a bez priameho slnečného svetla. Dávajte však pozor na vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť plesne.
  • Plachtové haly: Ak potrebujete uskladniť väčšie množstvo pneumatík, plachtové haly sú skvelým riešením. Sú flexibilné, cenovo dostupné a poskytujú optimálne podmienky na správne uskladnenie pneumatík. Čo je však ich výhodou, môžete ich využívať aj ako garáž, či iný skladovací priestor.

Výhody plachtových hál Hagro.sk pre skladovanie pneumatík

  • Flexibilita: Môžete si vybrať veľkosť, akú potrebujete. Ak ju chcete využívať ako garáž, postačí vám menšia, ak ju chcete mať okrem iného aj ako skladovací priestor, môžete porozmýšľať nad väčším rozmerom. 
  • Ochrana: Zabezpečujú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, UV žiarením a vlhkosťou. Či už auto, alebo pneumatiky, všetky veci budú uskladnené v dobrých podmienkach.
  • Jednoduchá montáž a demontáž: Na rozdiel od pevnej stavby si môžete plachtovú halu rýchlo postaviť alebo presunúť podľa potreby.
  • Ekonomická výhodnosť: V porovnaní s tradičnými skladovacími priestormi sú cenovo výhodnou alternatívou.
  • Odolnosť a životnosť: Sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré odolávajú poveternostným vplyvom a zaisťujú dlhodobú ochranu.

Správne skladovanie pneumatík je kľúčom k ich dlhej životnosti a bezpečnej jazde. Pokiaľ nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze do vzduchu, len kvôli tomu, že pneumatiky neboli uskladnené správne a zničili sa, mali by ste dbať na to, ako ich správne skladovať. Ak sa budete držať pri skladovaní našich tipov, nemusíte sa báť, pretože o vaše pneumatiky bude dobre postarané.

Veterány: Ako ich správne zazimovať?

Veterány nie sú len také obyčajné autá, a to hlavne pre milovníkov historických vozidiel, ktorí im venujú nespočetné hodiny starostlivosti. Sú to stroje s dušou, ktoré majú svoju históriu a môžeme ich považovať už za zberateľské kúsky. Ale čo v prípade, že príde zima a vozidlo musí na niekoľko mesiacov „odpočívať“? Nestačí len, že mu nájdete vhodnú garáž a tam ho uložíte na niekoľko mesiacov, je potrebné vedieť aj to, ako správne ho zazimovať. Je to nevyhnutný krok pre každého majiteľa, ktorý chce, aby malo jeho vozidlo aj naďalej perfektný stav. 

Prečo je zazimovanie veteránov dôležité?

Zima je pre veterány jedným z najnáročnejších období. Nízke teploty, vlhkosť a aj to, že toto historické vozidlo bude dlho stáť bez pohnutia, mu môže značne uškodiť. V niektorých prípadoch by mohlo ísť dokonca o nenapraviteľné škody na mechanických, ale aj jeho estetických častiach. Napríklad korózia môže poškodiť kovové časti, akumulátor sa môže úplne vybiť a pneumatiky môžu stratiť svoj pôvodný tvar.

Okrem toho sú veterány často citlivejšie na klimatické podmienky ako moderné autá, pretože sú vyrobené z materiálov, ktoré potrebujú špecifickú starostlivosť. Ak teda zazimujete svoj veterán správne, ochránite tak jeho hodnotu, predĺžite jeho životnosť a tiež si uľahčíte štart do novej sezóny. 

Čo hrozí, ak veterán nezazimujete správne?

Korózia: Ak auto nie je správne uskladnené, napríklad v garáži, vlhkosť vzduchu môže spôsobiť to, že sa hrdza bude šíriť oveľa rýchlejšie. Táto korózia môže poškodiť nielen podvozok, ale aj motor, výfukový systém a iné kovové časti.

Problémy s palivovým systémom: Ak necháte nádrž prázdnu alebo poloprázdnu, môže sa v nej vytvoriť kondenzát, a ten zas spôsobí koróziu.

Poškodenie batérie: Neudržiavaná batéria môže stratiť svoju kapacitu a v horších prípadoch aj úplne zlyhať.

Pneumatiky: Dlhodobý tlak na jednu časť pneumatiky môže spôsobiť ich deformáciu, čo si samozrejme bude pýtať investíciu do nových.

Interiér a exteriér: Ak auto nie je chránené, UV žiarenie, prach a vlhkosť môžu poškodiť lak, čalúnenie a iné povrchové úpravy. Taktiež môže interiér veteránu počas zimy zvlhnúť a tým pádom je náchylnejší na tvorbu plesne.

Ako by ste mali zazimovať veterán?

  • Dôkladné vyčistenie a voskovanie: Ešte predtým, než uskladníte svoj veterán, mali by ste ho čo najdôkladnejšie umyť a navoskovať. Tým ochránite lak pred vlhkosťou a nečistotami. 
  • Nezabudnite ani na interiér: Starostlivosť o interiér veterána je rovnako dôležitá ako údržba jeho exteriéru. Kožené sedadlá, ktoré sú často typickým prvkom historických vozidiel, si vyžadujú pravidelné čistenie a ošetrovanie špeciálnymi prípravkami, ktoré ich ochránia pred poškodením a praskaním. Vyčistite koberčeky a tiež dbajte na to, aby v aute nezostali zvyšky napríklad potravy alebo nečistôt, ktoré by mohli prilákať škodcov.
  • Údržba motora a kvapalín: Vymeňte olej a doplňte ho tak, aby bola jeho hladina plná. Rovnako je zásadné nezanedbávať výmenu chladiacej kvapaliny a pravidelne sledovať stav brzdovej kvapaliny. Taktiež sa odporúča používať špeciálne aditíva do oleja a chladiaceho systému, ktoré môžu zlepšiť ich vlastnosti a predĺžiť životnosť. Do nádrže nalejte palivo s prídavkom stabilizátora. Doplneným palivom v nádrži do plna zabránite tvorbe kondenzátu.
  • Ochrana batérie: Ak nemáte možnosť batériu pravidelne dobíjať, odporúča sa ju odpojiť a skladovať na suchom a teplom mieste. Tým predídete jej vybitu počas dlhých mesiacov nečinnosti.
  • Starostlivosť o pneumatiky: Mali by ste sa zamerať ja na pneumatiky, pretože tak, ako sme spomínali, môžu sa deformovať. Čo ale robiť aby sa to nestalo? Odporúča sa zvýšiť ich tlak alebo použiť stojany, ktoré odľahčia tlak na ne.
  • Zakrytie vozidla: V ideálnom prípade, aj keď dáte auto do garáže, mali by ste použiť priedušnú autoplachtu, ktorá ochráni auto pred prachom a vlhkosťou.

Ideálne miesto na zazimovanie veterána

Výber miesta na zazimovanie vášho veterána je rovnako dôležitý ako samotný proces prípravy. Najlepšou voľbou je samozrejme garáž, ktorá zabezpečí suchosť a ohráni tak veterán pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Veľmi obľúbenou možnosťou a lacnejšou ako samotné garáže sú plachtové haly. A to hlavne  pre tých, ktorí nemajú možnosť zazimovať auto v tradičnej garáži. Moderné plachtové garáže ponúkajú efektívnu ochranu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, pričom ich montáž je rýchla a nenáročná. Sú vyrobené z odolných materiálov a odolajú aj silnému vetru či nánosom snehu.

Vďaka správnemu garážovaniu tak zabezpečíte, že vaše historické vozidlo prežije zimu bez ujmy, a bude pripravené na novú sezónu. Nezabudnite preto na všetky dôležité kroky, ako sú kolesá, kvapaliny, interiér a exteriér. Dôkladnou prípravou predĺžite životnosť vášho veterána a zachováte tak jeho hodnotu. Nezabudnite, že investícia do správneho zazimovania sa vám vráti v podobe dlhých rokov radosti z jazdy.

Plachtová hala povolenie: Kedy je potrebné?

Plachtové haly sú praktické, cenovo výhodné a rýchlo realizovateľné riešenie, ktoré môžete využiť pre rôzne potreby. Či už ako športoviská, sklady, dielne, prístrešky pre zvieratá a podobne. Mnoho ľudí zaujíma či je na takúto halu potrebné stavebné povolenie. V tomto článku sa zameriame na to, kedy je potrebné mať pre plachtovú halu povolenie, a aký je postup pri jeho vybavovaní. 

Čo je plachtová hala a aké je jej využitie?

Môžete si predstaviť ľahkú a flexibilnú oceľovú konštrukciu, ktorá je pokrytá veľmi pevnou a odolnou PVC plachtou. Vďaka týmto kvalitným materiálom dokáže odolať aj náročným poveternostným podmienkam, ako je vietor či sneh. Svoje využitie nachádza v širokom spektre odvetví. Často slúži ako sklad, poľnohospodárska hala, priestor na výrobu, či dokonca garáž pre techniku alebo autá. To je v podstate len niekoľko príkladov, ako ju môžete využiť. Čo ale mnoho ľudí láka je to, že jej montáž je jednoduchá, nízke náklady sú v tomto prípade samozrejmosťou, a tiež je ideálna ako pre firmy tak pre jednotlivcov. Avšak v tomto prípade sa otvára otázka, či je potrebné mať na plachtovú halu povolenie.

Kedy je potrebné stavebné povolenie na plachtovú halu?

Tu si povieme niekoľko dôležitých informácií o stavebnom povolení či ohlásení stavby. Skôr to však budú také všeobecné fakty, ako presná odpoveď či plachtová hala potrebuje na svoju stavbu povolenie. V tomto prípade neexistuje úplne jednoznačná odpoveď. V niektorých prípadoch je možné, že bude plachtová hala potrebovať povolenie. Presné rozhodnutie bude závisieť od konkrétnych rozmerov stavby a jej plánovaného využitia. Čiže pokiaľ budete chcieť vedieť na 100% či potrebuje konkrétna hala, pre ktorú sa rozhodnete stavebné povolenie, najlepšie bude, ak sa priamo obrátite na príslušný stavebný úrad, popíšete mu rozmery plachtovej haly a tiež aj spôsob využitia a tento úrad vám poskytne informácie, či potrebujete povolenie alebo nie.

Stavebné povolenie 

Čo sa týka samotného stavebného povolenia, ten je nevyhnutný pre väčšinu stavebných úprav a nových stavieb. Slúži na zabezpečenie toho, aby stavba spĺňala všetky zákonné požiadavky a normy. V tomto prípade platí, že stavebné povolenie potrebujete ak:

  • Rozmery stavby presahujú stanovené limity: Ak má stavba zastavanú plochu väčšiu ako 25 m2 alebo je vyššia ako 5 metrov (pri podzemných stavbách hlbších ako 3 metre), je stavebné povolenie povinné.
  • Dochádza k zásadným zmenám na existujúcej stavbe: Ak plánujete nadstavbu, prístavbu, zateplenie, zmenu nosných konštrukcií alebo zmenu tvaru strechy, budete potrebovať stavebné povolenie.
  • Mení sa účel využitia stavby: Ak chcete zmeniť účel, pre ktorý bola stavba pôvodne určená (napr. z obytného na nebytový), je zvyčajne potrebné stavebné povolenie.

Kedy stačí ohlásenie stavby?

V niektorých prípadoch, najmä pri menších stavebných úpravách, stačí ohlásenie stavby stavebnému úradu. V takýchto prípadoch nie je potrebné mať na plachtovú halu povolenie. Ohlásenie je jednoduchší a rýchlejší proces ako vybavovanie stavebného povolenia.

Ohlásenie stavby je možné v prípade:

Menších stavieb: Napríklad pri stavbe garáží, altánkov, skladov alebo iných pomocných objektov, ktoré spĺňajú určité rozmerové a technické požiadavky.

Dočasných stavieb: Ak plánujete stavbu, ktorá má slúžiť len dočasne môžete v niektorých prípadoch stačiť ohlásenie.

Podľa platnej legislatívy je možné uskutočniť stavebnú ohlášku pre stavby do 300 m2 a výšky 10 m, s výnimkou stavieb na bývanie, a pre haly do 1000 m2 a výšky 15 m, ak spĺňajú kritériá dočasných stavieb. Je dôležité zdôrazniť, že lehotu dočasnosti, ktorá je na 3 roky, nie je možné predĺžiť.

Poľnohospodárske stavby

Tu môžete nájsť odpoveď na to, či potrebujete na plachtovú halu povolenie v prípade, že bude definovaná ako poľnohospodárska stavba. Niektoré poľnohospodárske stavby majú podľa stavebného zákona podobnú výnimku ako výrobky plniace funkciu stavby, a teda nevyžadujú stavebné povolenie ani ohlásenie.

Konkrétne ide o:

  • Stavby do 60 m2 zastavanej plochy, výšky do 5 m, bez podpivničenia.
  • Stavby nad 60 m2 zastavanej plochy alebo výšky nad 5 m, maximálne však do 300 m2 a výšky do 7 m, s jedným nadzemným podlažím, bez podpivničenia.

Táto výnimka neplatí pre stavby na ustajnenie zvierat, chovateľské objekty ani stavby na skladovanie alebo spracovanie horľavých látok, ako sú sušičky, sklady horľavých kvapalín či chemických hnojív.

Postup vybavenia povolenia na plachtovú halu

V prvom rade kontaktujte miestny stavebný úrad a zistite, či pre vami zvolenú plachtovú halu potrebujete stavebné povolenie, alebo či postačí ohlásenie drobnej stavby.

V prípade dočasných stavieb (napr. na sezónne účely) môžu platiť zjednodušené pravidlá.

Ak stavebný úrad rozhodne, že potrebujete na plachtovú halu povolenie, potrebujete k tomu nasledovné podklady:

  • List vlastníctva
  • Kópia katastrálnej mapy (nie staršia ako 3 mesiace, vybavuje sa spolu s listom vlastníctva na katastrálnom úrade)
  • Územné rozhodnutie
  • Certifikát projektanta
  • Vyhlásenie a meno stavebného dozoru
  • Projektová dokumentácia
  • Súhlas vodární, elektrární a plynární
  • Stanovisko správcu cesty a dopravného inšpektorátu
  • Súhlas obce/mesta na malý zdroj znečistenia
  • Súhlas susedov pri odchýlkach od stavebného zákona
  • Ďalšie potrebné dokumenty

Prečo vybrať plachtovú halu od nás?

Sme lídrom v oblasti plachtových hál a snažíme sa o to, aby bol každý jeden náš zákazník maximálne spokojný. Ponúkame vám preto:

Široký výber – od malých až po veľké plachtové haly.

Kvalitné materiály – konštrukcie a plachty, ktoré odolávajú rôznym podmienkam.

Rýchlu realizáciu – pokiaľ budete chcieť, halu vám prídeme zmontovať a môže stáť na vašom pozemku už do niekoľkých dní.

Odborné poradenstvo – pomôžeme vám vybrať halu tak, aby spĺňala vaše požiadavky. Taktiež ak máte otázky, či na vami vybraný typ plachtovej haly potrebujete povolenie, neváhajte nás kontaktovať.

Výhodné ceny – u nás si môžete byť istý, že nakúpite najvýhodnejšie.

Skladový kontajner či plachtová hala? Čo je lepšie ako sklad?

Firmy, a taktiež aj niektorí jednotlivci, potrebujú častokrát vhodný priestor na skladovanie, ktorý je kľúčovým miestom pri organizácii a efektivite práce. S rôznymi možnosťami, ktoré trh ponúka je však výber toho najideálnejšieho riešenia často výzvou. Či už potrebujete uskladniť sezónne zásoby, stavebný materiál alebo poľnohospodárske vybavenie, a hľadáte pomerne lacné riešenie, určite ste zvažovali aj takýto kontajner. Je však ale skladový kontajner a jeho cena skutočne dobrou voľbou? V tomto článku vám predstavíme aj plachtové haly a porovnáme ich so skladovými kontajnermi, zameriame sa tiež na ich výhody a nevýhody, vďaka čomu sa budete môcť lepšie rozhodnúť, do ktorého riešenia sa vám oplatí viac investovať.

Čo je skladový kontajner?

Skladový kontajner je kovová konštrukcia, ktorá sa často používa na prepravu a skladovanie tovaru. V podstate si predstavte klasický lodný kontajner. Najčastejšie sa vyrába z pevnej ocele, vďaka čomu je zabezpečená vysoká odolnosť kontajneru pri poveternostných vplyvoch, mechanickému poškodeniu a taktiež aj vlhkosti. Tieto kontajnery majú štandardizované rozmery, čo zjednodušuje manipuláciu s nimi, ich prenášanie a umiestňovanie aj do menších priestorov. Používať tieto kontajnery môžete nielen na skladovanie, ale tiež aj ako mobilné kancelárie alebo dočasné priestory pre stavby.

Skladové kontajnery sa veľmi často využívajú na stavbách, v priemyselných areáloch alebo na farmách. No nie je výnimkou, že si ich často kupujú jednotlivci na svoj pozemok a používajú ich ako skladisko na dvore či záhrade.

Skladový kontajner: Výhody a nevýhody

Výhody skladových kontajnerov

Odolnosť – Skladové kontajnery sú z ocele, čo znamená, že sú veľmi odolné voči nárazom a poveternostným podmienkam. Zabezpečujú vďaka tomu vysokú mieru ochrany pre tovar a predmety, ktoré sú vo vnútri uskladnené.

Jednoduchá manipulácia – Vďaka štandardizovaným rozmerom je preprava a manipulácia so skladovými kontajnermi pomerne jednoduchá. To je výhodné, pokiaľ by ste ich chceli presúvať z miesta na iné miesto.

Nie je nutné stavanie – V porovnaní s inými stavbami, skladové kontajnery nie je vôbec nutné stavať, nakoľko sa jedná o jednu celú konštrukciu.

Rýchla dostupnosť – Skladové kontajnery sú často dostupné ihneď. Takže pokiaľ potrebujete sklad čo najskôr, nemusíte riešiť žiaden stavebný materiál, ľudí na výstavbu ani nič. Proste si len jednoducho necháte dodať tento kontajner na pozemok.

Nevýhody

Obmedzený priestor a prístupnosť – Kontajnery majú presne stanovené rozmery, takže ak by ste v budúcnosti potrebovali väčší priestor, budete si musieť dokúpiť viacero skladových kontajnerov, čo môže byť nepraktické, a tiež je to aj finančne nevýhodné.

Izolácia a vnútorné podmienky – Oceľové skladové kontajnery neposkytujú dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu. Ich vnútorná teplota sa ľahko mení v závislosti od počasia, čo môže byť nevhodné pre určité typy materiálov.

Nutnosť údržby – Aj keď sú veľmi odolné, skladové kontajnery môžu podliehať korózii. Pokiaľ sa tomuto problému chcete vyhnúť, budete musieť kontajner pravidelne ošetrovať proti hrdzi.

Plachtová hala: Prečo je lepšou voľbou?

Plachtová hala je pevná konštrukcia z ocele, ktorá sa po postavení pokrýva veľmi odolnou PVC plachtou, vďaka čomu vzniká veľký a vzdušný priestor bez predeľovacích stredových stĺpov. Tieto haly majú obrovské množstvo využití a taktiež sa podobne, ako skladové kontajnery, môžu používať práve na skladovanie rôznych vecí, materiálov a podobne. V našich blogových článkoch nájdete množstvo zaujímavých inšpirácií. 

Sú navrhnuté tak, aby ponúkali flexibilné riešenie pre rôzne potreby a často sa používajú v poľnohospodárstve, priemysle či ako športoviská. Ich výhodou je, že sú prispôsobiteľné, modulárne a môžu sa ľahko prispôsobiť rozličným účelom.

Výstavba je tiež pomerne jednoduchá. Nemusíte si zbytočne lámať hlavu s dlhou výstavbou pevnej stavby. Takáto hala vám môže stáť na pozemku aj do jedného dňa. No a v prípade, že si kúpite rozmerovo menšiu halu a po určitom čase budete potrebovať väčšie riešenie, nemusíte si kupovať novú halu, ako je to v prípade skladového kontajnera. Jednoducho si môžete túto halu modulovo predlžovať po 2 metroch. 

Cena je tiež priaznivá, pretože najmenšie haly môžete kúpiť už pod 2 000 eur bez DPH, čo je v porovnaní s cenou za skladové kontajnery oveľa výhodnejšie. 

Oplatí sa vám viac skladový kontajner alebo plachtová hala?

Ak sa rozhodujete medzi skladovým kontajnerom a plachtovou halou, je dôležité zvážiť vaše konkrétne potreby a rozpočet. Skladový kontajner je ideálny, ak potrebujete odolný a bezpečný priestor na uskladnenie cenného materiálu alebo vybavenia na mieste s obmedzeným priestorom. Je vhodný najmä na krátkodobé a mobilné použitie, keďže sa dá ľahko premiestniť. Avšak cena skladového kontajneru je vyššia.

Na druhej strane, plachtová hala vám ponúka väčšiu flexibilitu a priestrannosť, čo je výhodou, ak potrebujete skladovať väčšie množstvo materiálu alebo vybavenia. Tieto haly sú obzvlášť vhodné pre dlhodobé skladovanie, keďže umožňujú efektívne využitie vnútorného priestoru. A v prípade potreby ich tiež môžete využívať ako garáž, dielňu či výrobnú halu. Ak však máte dva skladové kontajnery, odporúčame vám zakúpiť si prístrešok pre kontajnery, vďaka čomu si veľmi efektívne zväčšíte svoje skladovacie priestory.

Výber medzi skladovým kontajnerom a plachtovou halou by mal teda závisieť od toho, či preferujete flexibilitu, priestrannosť, mobilitu (plachtová hala) alebo odolnosť a mobilitu (skladový kontajner). Obe možnosti majú svoje výhody, takže voľba závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií.