Montované haly sú v poslednej dobe veľmi populárnou voľbou, ktorá je na výstavbu veľmi rýchla, a vo výsledku tiež efektívna. Ako si postaviť montovanú halu? Prečítajte si to v našom článku.
Montovaná hala je kvalitné a rýchle riešenie
Tento typ stavieb má viacero výhod, a jednou z nich je aj to, že ponúka veľmi rýchle a tiež efektívne riešenie pre rôzne potreby. V podstate ju môžete využiť na čokoľvek budete potrebovať, či už ide o skladovanie, výrobu, športové aktivity, garáž alebo obchodné priestory. Jednou však z najväčších výhod, ktorú so sebou montovaná hala prináša je to, že jej výstavba je extrémne rýchla. Kým by ste pri tradičnej stavbe čakali na výstavbu mesiace, s takou montovanou plachtovou halou by mohla byť výstavba hotová do pár dní. Toto je obrovská výhoda pre podnikateľov, ktorí potrebujú rýchlo rozšíriť svoje priestory alebo začať s novým projektom, ktorý si vyžaduje viac miesta.
Využitie haly, na čo ju budem potrebovať
Ešte predtým, než sa pustíte do plánovania stavby montovanej haly, je dôležité, aby ste si zadefinovali jej účel. Aké aktivity sa v nej budú odohrávať? Na čo presne budete využívať takúto halu? Aké materiály sa v nej budú skladovať? Aké sú požiadavky na vnútornú klímu a osvetlenie?
Jedným z najčastejších využití montovaných hál je skladovanie rôznych produktov. Taktiež sa veľmi často využívajú ako výrobné priestory, obchodné priestory, ako showroomy, garáže a podobne. Samozrejme to, na čo sa bude využívať je potrebné si určiť vopred, aby sa následne mohlo jasne definovať aký veľký priestor vlastne budete potrebovať. No a od toho samozrejme závisí aj správny výber plachtovej haly. Zas na druhej strane, ak by sa postupom času stalo to, že budete potrebovať väčší priestor, nič sa nedeje. Veľkou výhodou montovaných hál je to, že sa dajú modulovo predlžovať a tým pádom máte o väčší priestor postarané raz-dva.
Výber haly (šírka haly a typ)
Výber správnej montovanej haly je kľúčovým krokom k úspechu vášho projektu. Samozrejme, je niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste si vybrali halu, ktorá by najlepšie vyhovovala vašim potrebám. Jedným z najdôležitejších parametrov je šírka haly. Šírka haly určuje jej kapacitu a možnosti využitia vnútorného priestoru. Ak sa budete rozhodovať, akú šírku si vyberiete, mali by ste sa zamerať nielen na vaše aktuálne potreby, ale aj na to, že možno niekedy v budúcnosti budete potrebovať priestor rozšíriť. Napríklad, ak by ste chceli tieto montované haly využívať na skladovanie veľkého množstva materiálu alebo na prevádzkovanie výrobnej linky, je dosť možné, že budete potrebovať časom aj väčšie priestory, preto nie je na škodu postaviť si montovanú halu so šírkou 18-21m.
Typ haly je ďalším dôležitým aspektom. Existuje niekoľko typov montovaných hál, ktoré sa líšia svojou konštrukciou a materiálmi. Oceľové haly sú veľmi populárne pre svoju pevnosť. Sú odolné voči poveternostným vplyvom a majú dlhú životnosť. Hliníkové haly sú ľahšie a môžu byť jednoduchšie na montáž a demontáž, čo je výhodné, ak potrebujete halu premiestňovať. Plachtové haly sú zasa cenovo dostupné a dajú sa postaviť veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých dní. Majú pevnú PVC plachtu, ktorá odoláva poveternostným podmienkam, a nie je ani veľmi náročná na údržbu. Vďaka ich flexibilite je možné ich presunúť z jedného miesta na druhé. Dajú sa ľahko demontovať a následne opäť zmontovať. V tomto prípade si môžete vybrať z oblúkových hál a stanových hál.
Povolenie na stavbu haly
Pred začatím výstavby haly je nutné získať stavebné povolenie od príslušného stavebného úradu. K žiadosti o stavebné povolenie je potrebná projektová dokumentácia, ktorú vám vypracuje autorizovaný projektant. Projekt musí obsahovať statický výpočet, návrh opláštenia, požiarne riešenie a ďalšie technické detaily. Ako je to však pri výstavbe našich plachtových hál?
So všetkými otázkami, týkajúce sa stavebného povolenia, cien, veľkostí a iných, nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať. S radosťou vám so všetkým poradíme, pomôžeme s výberom, a v prípade, že nám zanecháte správu, odpovieme vám do 24 hodín.